Літературна казка. О. Уайльд «Хлопчик-зірка». Конспект уроку зар. літ. у 5 кл

                         Тема: Літературна казка. О. Уайльд  «Хлопчик-зірка».
Основний конфлікт. Символічний зміст назви твору.  Еволюція образу головного  героя.
Цілі: навчальна : сприяти усвідомленню учнями символічного значення образів твору, його ідейно-художніх особливостей; розвивальна: формувати навички аналізу літературної казки, характеристики образів, уміння розв’язувати проблемні питання, висловлювати свої думки та враження; виховна: виховувати на гуманістичному змісті казки, моральних цінностях, що втілені в ній.
Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації, відеозапис, видання казки.
Епіграфи:
                        Май душу, май серце і будеш людиною на всі часи.
                                                                              Ч. Діккенс.
                        Кожна людина - з кореня добра і зла.
                                                                               Г. Сковорода.
                        Не все те золото, що блищить.
                                                                               Прислів'я.
Проблема: Що таке справжня краса?
Хід уроку
І.            Організаційний момент
ІІ.           Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
         Вступне слово вчителя
Мабуть, лише в казці ми можемо почитати (побачити), як герой миттєво із жорстоко, потворного перетворюється на красивого, доброго і справедливого. На жаль, у житті таке трапляється рідко або й зовсім не відбувається.
ІІІ.        Повторення з теми «Казки»:
·        Літературна розминка,
·        «У лукомор’я…”
·        Андерсен «Соловей» (бліц-опитування)
IV.              Переказ казки ланцюжком.
V.                Виконання тестових завдань:
1.Лісоруби поверталися додому:
а) осінньої дощової ночі
б) морозної зимової ночі
в) чарівної ночі на Івана Купала
г) у полуденну спеку
2.Дорогою лісоруби побачили диво:
а) крижаний Гірський водоспад
б) галявину, де зібралися дванадцять братів-місяців
в) раду лісових звірів
г) озеро з киплячою водою
3.Лісоруби сперечалися:
а) осінньої дощової ночі;
б) морозної зимової ночі;
в) у полуденну спеку;
г) чарівної ночі на Івана Купала.
4.Хлопчик був жорстокий і себелюбний, бо вважав, що:
а) йому, як дуже красивому, все дозволено;
б) йому, як найрозумнішому, усі повинні підкорятися;
в) він може чинити, як хоче, бо він родом не із цього села;
г) ним, як найталановитішим співаком, всі повинні захоплюватися.
5. Хлопець учинив великий гріх:
а) забравши в названих батьків останні гроші;
б) прогнавши рідну матір;
в) залишивши своїх братів і сестер напризволяще в лісі;
г) відібравши у своєї сім’ї всю їжу.
6. Хлопчик-зірка перетворився із красеня на потвору:
а) із віслючими вухами;
б) із великим носом і шерстю на тілі;
в) із обличчям жаби та лускою на тілі;
г) із баранячими рогами, копитами замість ніг.
7. Хлопчик-зірка в новому потворному образі блукав світом:
а) дев’ять років;
б) п’ять років;
в) сім років;
г) три роки.
8. Хлопчика-зірку вартові продали в рабство:
а) Кощію Безсмертному;
б) злому чаклуну;
в) Сніговій Королеві;
г) Бабі-Язі.
9. Тричі виручав хлопчика із біди за те, що той його врятував, такий герой:
а) зайченя;
б) білочка;
в) кріт;
г) коноплянка.
10. Хлопчик-зірка віддавав щоразу знайдені монети:
а) різним калікам, жебракам;
б) бідним сиротам;
в) одному прокаженому;
г) бідним, зневаженим жінкам на згадку про матір.
11.Хлопчика, що знову став вродливим, прийняли в місті за свого володаря, тому що:
а) він захистив місто від ворогів;
б) таким було давнє пророцтво;
в) так наказав Король і Королева;
г) чаклун виявився добрим і зробив його володарем.
12. Хлопчик-зірка став королем і:
а) нагородив своїх названих батьків, став милосердним;
б) забув про своїх батьків;
в) почав знову пишатися своєю вродою і гордувати всіма;
г) усіх звірів, яких колись образив, запросив жити в зоопарку й мати їжу та притулок.
VI.  Діаманта:
1.     Дитя-зірка
2.     Презирливий, жорстокий
3.     Насміхається, верховодить, гордує
4.     Прокляття, прозріння, подорож, рабство
5.     Шукає, допомагає, жертвує
6.     Милосердний, добрий
7.     Правитель
VII.           Евристична бесіда. Проблемні питання
-  У чому полягає основний конфлікт (зіткнення сил) у казці О. Уайльда «Хлопчик-зірка»? (Добро – зло, краса – потворність, краса зовнішня та внутрішня).
-  Як відбувається еволюція (розвиток) образу головного героя (Від краси зовнішньої до потворності й краси внутрішньої та краси зовнішньої і внутрішньої)
VIII.         Теорія літератури
Поєднайте художні засоби із їх визначенням
Приклади
Художні засоби
Пекучий (мороз), задерев’янілі пальці, смуглолиці, чорняві
Порівняння
Мов вирізьблені із слонової кістки, як пелюстки нарциса, немов квітка в полі, як ропуха, як гадюка
Антитеза
Його поцілувала Крижана Королева; фіалки дивляться в чисту воду; кам’яне серце вогнем обпікала; жалка кропива
Епітети (художні означення)
Смирення – гординя; милосердний – лихий
Метафори (слова в переносному значенні)

IX.  Домашнє завдання
                Підготуватися до контрольної роботи
X.    Підбиття підсумків уроку
           Інтерактивна вправа «Мікрофон»
                Продовжте речення.
«Прочитавши про Хлопчика-зірку, я зробив(-ла) для себе висновок, що…»


Комментариев нет:

Отправить комментарий