Тема: Дискусія «Що таке
істина?» за романом Михайла Булгакова «Майстер і Маргарита». Проблематика та
композиція роману.
Мета: підсумувати й узагальнити
знання учнів про ідейно-художні особливості роману «Майстер і Маргарита»;
поглибити розуміння його проблем та майстерності автора; розвивати усне зв’язне мовлення,
уміння обгрунтувати свою думку, наводити приклади з тексту, проводити паралелі
з життям; виховувати толерантність, культуру поведінки, найкращі людські якості.
Обладнання: пам’ятка для ведення
дискусії; портрет письменника; портрет Г. С. Сковороди; видання твору;
ілюстровані матеріали до нього; аудіозаписи, буктрейлери, сенкани; схема
композиції роману.
Епіграф: «Есть в человеке начало
светлое, доброе, животное, начало пушкинское, шевченковское, бетховенское. И
мне кажется, что именно это светоносное начало в мировой культуре является
вершиной из вершин».
О.Гончар
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної
діяльності учнів
1. Слово вчителя.
У ч и т е л ь.
Питання про добро і зло, моральний вибір, справедливість і
відповідальність, взаємини особистості з владою, покликання мистецтва завжди
хвилювали людство, перебували в центрі уваги багатьох митців.
Про те, як ці проблеми набули художнього втілення в романі М. Булгакова
«Майстер і Маргарита», поміркуймо на уроці.
«Таємниця життя незбагненна, але ми не можемо відмовитися від спокуси все ж
таки пізнати її та зрозуміти», - писав Й. В. Гете. Таємниці життя та художньої
творчості М. Булгакова ми намагатимемося пізнати на сьогоднішньому уроці.
У Біблії визначається сім смертних гріхів людини: заздрість, жадібність,
блуд (розбещеність), ненажерливість, гордовитість, зневіра, гнівливість. М.
Булгаков у романі намагається виявити в героїв духовну опору, що допомагає їм
протистояти спокусі, гріху. Та не завжди людина може вивищитися над сірою
повсякденністю, рутиною, а тому з’являється перед нами у своїй моральній голизні, перетворюється на істоту другого сорту – «другої свіжості».
Приголомшлива за своєю глибиною й силою людська драма розгортається на фоні
легковажного життя сучасних авторові героїв роману. І відчуття фантасмагорії
виникає не стільки через присутність Воланда, скільки через людську
неповноцінність , безглуздість існування всіх ціх берліозів, босих, лиходієвих
та ін. Про це говоритимемо на уроці.
Людську долю й сам історичний процес визначають безперервний пошук істини,
прагнення до високих ідеалів добра та краси. Збагнути їх можливо лише пізнавши
терпіння, мужність, любов та втрати. Вічний рух, непримиренність людини зі
злом, яке існує, - ось головний нерв булгаковського роману. Князь пітьми
проводить свій одвічний експеримент, знову і знову випробовуючи моральность
людей. Він відновлює рівновагу між добром і злом, а головні герої твору роблять
свій моральний вибір.
Що є істина, добро, а що – зло; те, як їх розуміє Булгаков, більшість людей
та ми самі – про це подискутуємо на уроці.
2. Буктрейлер.
ІІ. Оголошення теми й мети уроку
ІІІ. Повторення.
1. тести
2. персонажі
Герої «ершалаїмського світу»
|
Реальні герої Москви 30-х років
XX ст., сатиричні герої
|
Фантастичні герої
|
Герої, пов’язані з темою
кохання, мистецтва
|
Єшуа, Пилат, Каїфа (первосвященник), Марк щуробій, Левій Матвій
|
Берліоз, Бездомний, Латунський, Варенуха, Римський та ін.
|
Воланд, Азазелло, Коров’єв, кіт Бегемот, Гелла
|
Майстер, Маргарита
|
3. порівняти аудіозаписи Гуно «Фауст» – Рубінштейн «Демон»
IV. Розвиток усного зв’язного
мовлення
1. Ознайомлення з пам’яткою про ведення дискусії
Дискусія – широке обговорення
якогось спірного питання для з’ясування різних поглядів.
Пам’ятка учаснику
дискусії
1. Умій чітко визначати предмет суперечки, обговорення,
орієнтуватися на ті положення, через які ведеться спір.
2. Намагайся правильно оперувати понятійним апаратом.
3. Шанобливо стався до думок та особистості своїх
опонентів.
4. Будь витриманим, тактовним, толерантним, не перебивай
співрозмовника. Не критикуй його особисті якості.
5. Дотримуйся культури й логіки висловлювання.
6. Добирай для доказів цікаві, переконливі факти й
аргументи, приклади з літератури, із власних спостережень.
7. Дискусія ведеться не заради самої дискусії, а для
встановлення певної істини. Тому вмій робити вистновки й корегувати свої
погляди та думки.
2. Інтерактивна вправа «Мозковий
штурм»: добирання теми (тем) для дискусії із запропонованих учителем
Орієнтовні
теми для дискусії
● «Зіткнення особистості та
влади»;
● «Чому функції покарання й
встановлення справедливості покладені в романі Булгакова на сили зла?»;
● «Рукописи не горять» (М.
Булгаков);
● «Рятівна сила кохання»;
● «Переосмислення біблійних образів
у романі М. Булгакова “Майстер і Маргарита”»;
● «Моральний вибір людини»;
● «Злих людей немає на
світі. Є нещасливі»;
● «Діалог із Булгаковим за
проблемами, порушеними у творі»;
3. Проведення дискусії за обраною
(обраними) темою (темами)
Коментар. У дискусії ролі можна розподілити так: автор, опонент
(скептик), сучасник.
Наприклад, тема «Злих людей немає на світі. Є нещасливі».
Очікувані відповіді
Від автора. Булгаков від імені свого
героя Єшуа стверджує, що злих людей не існує.
Скептик. Насправді це не так. Жульєн
Сорель вистрілив у жінку, яку колись кохав; Родіон Раскольников убив двох
безвинних людей заради експерименту; Чіпка Варениченко став кривавим
розбійником та багато інших прикладів.
Від автора. За християнським
віровченням, дитина народжується безгрішною (окрім первородного гріха, що є на
всьому роді людському). Потрапляючи в тяжкі обставини життя, до морально
зіпсованих чи байдужих людей, вона може стати злою, жорстокою, але це не її
провина, а оточуючих. Дійшовши свідомого віку, невихована дитина може й не
розуміти межі між добром і злом, не зданта зробити моральний вибір. Отже, вона
нещаслива.
Сучасник. Науковці довели, що
риси, серед них і негативні, передаються генетично, у спадок. Це означає, що
зло може бути закладене в людині ще до народження.
Від автора. О. Солженіцин сказав:
«Поступово відкрилося мені, що лінія, яка розділяє добро і зло, проходить не
між державами, не між класами, не між партіями – вона проходить через кожне
людське серце… Навіть у серці, охопленому злостю, вона утримує маленький
плацдарм добра. Навіть у найдобрішому серці є невикорінний куточок зла. Не
можна вигнати зло зі світу, можна в кожному серці його потіснити».
Скептик. Потрібно дуже багато часу, щоб
викорінити зло в кожному серці, адже цивілізація готує щоразу нові випробування
моральності людини, яка стала поклонятися «золотому тільцю».
Сучасник. Письменник і філософ Г.
Сковорода висунув теорію самопізнання та самовдосконалення. Гадаю, що, ідучи
цим шляхом, люди зможуть викорінити зло.
4. Виступи всіх учнів з теми
дискусії
5. Презентація сенканів
V. Оцінки
VІ. Підсумки уроку
Слово вчителя
- Людина, роблячи добро, знищує зло, несправедливість, біль. Якщо ж вона
уникає відповідальності, то це свідчить про її боягузливість, що, згідно з
Булгаковим, є найбільшою вадою людини. Кожний із нас будує свою долю, керує
нею. Але пам’ятаймо: наш моральний вибір впливає на життя багатьох людей.
Если человек может спасти
другого человека, то значит ещё не утрачена надежда спасти весь мир –
утверждает своим романом Булгаков. Композиция романа – это модель мироздания, в
котором Бог есть «нравственный закон внутри меня и звёздное небо надо мной».
Каким быть нешему миру
зависит от нас. Как верно сказал Е. Евтушенко в своём стихотворении:
Каждый выбирает по себе
Слово для любви и для
молитвы.
Шпагу для дуэли, меч для
битвы –
Каждый выбирает по себе.
Каждый выбирает по себе
Щит и латы, посох и заплаты.
Меру окончательной расплаты
Каждый выбирает по себе.
Каждый выбирает для себя
Женщину, религию, дорогу.
Дьяволу служить или пророку –
Каждый выбирает для себя.
Сделайте свой выбор в пользу
добра. Пусть свет библейных истин освещает ваш путь. Пусть эта памятка поможет
вам в жизни (см. приложение).
Пройдет время, многое
сотрётся из вашей памяти, и вы не сможете так быстро вспомнить тот или иной
фрагмент романа. Но верю, что вам никогда не будет присущ самый страшный грех
(по Булгакову) – трусость, что ваши души никогда не разъедят жадность, подлость
и предательство, что вы сумеете постоять за свои убеждения и сможете бороться
за любовь, пройдя по жизни, как Маргарита, с гордо поднятой головой, не роняя
чести и достоинства.
VII. Домашнє завдання
Підготуватися до контрольного
твору (через 3 уроки): дібрати матеріали до вивченої теми «Творчість М.
Булгакова, Р. М. Рільке, Г. Аполінера, Ф. Гарсія Лорки».
Індивідуальні завдання: підготувати повідомлення
про Україну в житті та творчості Р. М. Рільке; про легенди, пов’язані з Орфеєм, Еврідікою, Гермесом.
Скласти хронологічну таблицю життя та творчості Рільке, вірш «Осінній день»
напам’ять.
VIII. Перегляд підсумкового буктрейлеру
Комментариев нет:
Отправить комментарий