Тема: Повторення й узагальнення
вивченого з теми «Казки».
…И кажется в мире, как прежде, есть страны,
Куда не ступала людская нога,
Где в солнечных рощах живут великаны
И светят в прозрачной воде жемчуга.
М. Гумільов
Мета: повторити й узагальнити
вивчене, розвивати логічне мислення, кмітливість, допитливість, вміння
узагальнити літературні явища; виховувати інтерес до літератури.
Обладнання: видання казок, учнівські
малюнки, портрети письменників, плакат «Лукомор’є», таблиці, мультимедійне обладнання,
відеофрагмент «У лукоморья дуб зеленый».
Проблемне питання: В чому справжня краса
людини?
ХІД УРОКУ
І. Аутотренінг.
Я активний
Я працьовитий
Я впевнений
Я здібний
Я творчий
Я уважний
Я здоровий
Я щасливий
ІI. Повідомлення теми, епіграфа до уроку. Робота з епіграфом.
Мотивація до гри.
Два місяці ми з вами подорожували чудовою країною народних і літературних
казок, у якій добро завжди перемагає зло, а душевна краса торжествує над
егоїзмом, розрахунком і корисливістю. Ви добре попрацювали, а тепер настав час
підсумувати вашу роботу. Тож сьогодні ми проведемо квест «Подорож до Лукомор’я», який допоможе
продемонструвати ваші досягнення в навчанні.
Інструктаж. Ознайомлення з
маршрутним листом.
ІІI. Проведення квесту.
1. «Порт
літературознавців».
а) вікторина:
– Що таке фольклор?
– Назвіть жанри фольклору.
– Що таке казка?
– Назвіть види казок.
– Чим літературна казка відрізняється від народної?
б) – Героїв яких казок згадано у вірші
Ліни Костенко:
Затишно дітям в пазусі казок.
Отак би й слухав про царя Салтана
або про те, як весело козак
обманює турецького султана.
Про карих коней з полуменем грив,
Про чаклуна, що все на світі може.
І хто б там що кому не говорив,
А згине зло, і правда переможе!
Той у Яги царівну одбере,
той кам’янисте поле переоре,
Кощей Безсмертний непремінно вмре
І всі безглуздя раптом переборе.
Лише борись, а щастя не втече –
не схаменешся – півжиття позаду.
І день, і ніч, і тисяча ночей…
Спасибі вам за цю Шехерезаду.
2. «Порт країнознавців».
З далеких-далеких часів завітали
Чарівні казки до вас,
Вони бажають, щоб їх упізнали
І готують загадки для нас.
Визначити країну – батьківщину казок «Пані Метелиця»,
«Синдбад-мореплавець», «Про двох дівчат, добру і лиху», «Мудра дівчина»,
«Морозко», «Дідова дочка і бабина дочка», «Снігова королева», «Казка про мертву
царівну», «Пензлик Маляна», «Момотаро або Хлопчик-Персик», «Іссумбосі або
Хлопчик-Мізинчик», «Фарбований шакал», «Соловейко», «Хлопчик-зірка».
3. «Порт читців»
а) перегляд відео «У лукоморья дуб
зеленый»
б) читання напам’ять вступу до поеми О. Пушкіна «Руслан і Людмила»
в) вікторина «Сторінками казок О. Пушкіна»
Жил-был поп,
Толоконный лоб.
Пошел поп по базару
Посмотреть кой-какого товару.
Навстречу ему Балда
Идет сам не зная куда.
(«Сказка о попе и работнике
его Балде»)
В синем море звезды блещут,
В синем море волны хлещут,
Туча по морю идет,
Бочка по морю плывет.
(«Сказка о царе Салтане…»)
Жил старик со своею старухой
У самого синего моря;
Они жили в ветхой землянке
Ровно тридцать лет и три
года.
Старик ловил неводом рыбу,
Старуха пряла себе пряжу.
(«Сказка о рыбаке и рыбке»)
На девичник собираясь,
Вот царица, наряжаясь
Перез зеркальцем своим,
Перемолвилася с ним:
«Я ль, скажи мне, всех милее,
Всех румяней и белее?»
(«Сказка о мертвой царевне…»)
«Посади ты эту птицу, –
Молвил он царю, – на спицу;
Петушок мой золотой
Будет верный сторож твой:
Коль кругом все будет мирно,
Так сидеть он будет смирно;
Но лишь чуть со стороны
Ожидать тебе войны,
Иль набега силы бранной,
Иль другой беды незванной,
Вмиг тогда мой петушок
Приподымет гребешок,
Закричит и встрепенется,
И в то место обернется».
(«Сказка о золотом петушке»)
4. «Порт уважних читачів»
Шифрувальник тут працює,
Над словами він чарує,
Таємниць багато знає,
Вас він радо привітає!
а) стіл знахідок: гарбуз, яблуко, дзеркальце, троянда, пензлик.
б) прийом «Переплутанка». Знайти помилки в переказі казки О. Пушкіна «Про
мертву царівну і сімох богатирів».
Були в цариці дві дочки – рідна й нерідна. Мачуха незлюбила падчерку за її красу й наказала
сторожі кинути її в темницю. Царівна втекла за допомогою Чорнявки в ліс, там
знайшла терем із сімома богатирями й стала їм названою сестрою: доглядала дім,
пекла, варила. Брати полюбили царівну й посварилися через це – кожен хотів
взяти її за дружину. А тут чарівне дзеркальце виказало цариці-мачусі, де
знаходиться царівна. Зла цариця послала сторожу. Сім богатирів хоробро захищали
царівну, але полягли в бою, і царівна цього не витримала, померла. І тут
нагодився королевич Єлисей, поцілував царівну, й вона ожила. І жили вони потім
довго й щасливо.
5. «Порт
художників»
Визначити, до якого твору намальовано ілюстрацію.
Казка вигадка – всі знаєм.
Їх ми залюбки читаєм.
Тож король казок для вас
Пропонує майстер-клас:
Упізнати, хто це є,
Хто у казочці живе.
6. «Порт
критиків»
Презентація улюбленої книжки.
7. «Порт
психологів»
Робота з образами героїв казок за таблицями.
ІV. Підсумкова бесіда.
Відповіді на проблемне питання.
Оцінювання.
V. Домашнє
завдання.
Повторити тему «Казки», підготуватись до контрольної роботи.
Виконати тести письмово в зошитах.
Ніна Іванівно! Вітаю з участю у виставці.
ОтветитьУдалить