"Старий і море". Конспект уроку зар. літ. у 11 кл


Тема уроку: «Старий і море». Філософсько-символічний сенс сюжету. Оспівування волі, мужності, героїзму буденного життя людини. Показ драматичних суперечностей людського буття: його осмисленості й абсурдності, його перемог і поразок, величі й слабкості, його протистояння природі та єдності з нею. Сенс фіналу повісті. Особливості хемінгуеївського стилю.

Мета уроку: Визначити конкретний і філософський плани повісті «Старий і море» та її проблематику; допомогти збагнути роздуми автора про сенс життя на землі. З’ясувати художні засоби твору, розвивати навички літературознавчого аналізу, творчу уяву учнів. Виховувати любов до життя, навчати прислухатися до голосу природи, усвідомлювати себе людиною всесвіту.

Наочність: грамзапис шуму моря, репродукції морських пейзажів І.Айвазовського, ілюстрації до твору, стенд «Е. Хемінгуей», схеми, пам'ятки, епіграфи, вислови, портрет письменника, презентації.

Епіграфи: «Здається, що врешті-решт я домігся того, над чим працював усе моє життя». «Я знаю лише те, що бачив...»
«Нема на світі справи важчої, ніж писати просту, чесну прозу про людину». «Спочатку треба вивчити те, що пишеш, а потім навчитися писати. На одне й на друге йде все життя.»

Е.Хемінгуей


Хід уроку

І.Вступна частина уроку.
1 .Слово вчителя.
Море...Хто з нас не любить шум його хвиль, його солоний запах, величні простори, невпізнанність і таємничість?.. Людина завжди линула вийти у відкрите море, прагнула відчути себе вільною, як риба, і сильною, як сама морська стихія. У морі людина опиняється один на один із природою - поміж небом, водою і землею. Зірки дивляться їй у вічі і немовби запитують: хто ж ти така - людина? Де твоє місце у світі? Для чого ти народилася? І чи вмієш ти слухати свою праматір природу?..
Ці запитання поставив перед людством американський письменник Ернест Міллер Хемінгуей у своїй невеличкій повісті - притчі «Старий і море»(1952). Твір написаний в останній період життя - митця і містить роздуми автора про людину, природу, світ, призначення особистості. Хемінгуей немовби випробовує людину.
2.Визначення проблемного питання.
«Що ж таке людина?» - розмірковує письменник. В одному місці повісті читаємо: «Людина - доволі нікчемна істота проти дужих птахів та звірів». А в іншому місці знаходимо протилежну думку: «Я покажу їй (рибі), на що здатна людина й що вона може знести», «Людина створена не для поразки...Людину можна знищити, а здолати не можна». Отже, де ж істина? Навіщо ж народжується людина? Для чого живе? Над розв'язанням цієї філософської проблеми будемо працювати протягом уроку, досліджуючи художні засоби зображення людини та природи в повісті Е.Хемінгуея «Старий і море».
Сподіваюся, це сприятиме вам знайти своє місце у всесвіті і будувати гармонійні стосунки з природою та людьми. Природа має свій особливий мудрий голос. Та чи прислухаємось ми до нього? Чи чуємо її добрі поради? Чи відчинені наші серця для свіжого вітру і морських хвиль. Отже, відкриємо книгу природи та прочитаємо найкращі з її сторінок, котрі увійшли до скарбниці світової літератури.
3.Обговорення теми, епіграфів, мети уроку.
4.Ситуація вибору (за схемою).
П. Актуалізація опорних знань
1.Повторення:
а) розповідь про основне з біографії письменника
-    Хто це - люди «втраченого покоління»?
-    Яких видатних письменників відносимо до «втраченого покоління»?
б) про роман «І сходить сонце» («Фієста»)
-    Назвіть особливості хемінгуеївського стилю.
в) словникова робота: екзистенціалізм
                                      телеграфний стиль
                                      герой кодексу
г) роман «Прощавай, зброє»(1929)
д) роман «По кому подзвін»
є) порівняти твори Хемінгуея з Творами Ремарка, Хвильового.
2. Тести:
1)  Після закінчення школи Е.Хемінгуей працював:
а) лікарем;
б) репортером;                                                         
в) рибалкою.
2)  Перу якого письменника належить книга спогадів про Париж «Свято, яке завжди з тобою»?
а) Габріелю Гарсіа Маркесу;
б) Ернестові Хемінгуею;
в) Еженові Йонеско.
3)  Який з поданих творів належить Ернесту Хемінгуею?
а) «Сто років самотності»;
б) «Осінь патріарха»;
в) «Прощавай, зброє!».
4)  Уболівальниками якої гри були старий Сантьяго і хлопчик Манолін (за повістю «Старий і море»)?
а) футболу;
б)бейсболу;
в) баскетболу.
5)  Де відбуваються події в повісті Е.Хемінгуея «Старий і море»?
а) у штаті Флорида в США;
б) на Кубі;
в) у штаті Каліфорнія в США.
6)  Хто  з   названих  письменників  у  своїй  творчості  розробляв  тему втраченого покоління?
а) Габріель Гарсіа Маркес;
б) Ернест Хемінгуей;
в) Ежен Йонеско.
7)  Чому  батько  заборонив  Манолінові  виходити   в  море  зі   старим Сантьяго?
а) тому, що хлопець був ще малим для таких пригод;
б) тому, що вважав старого невдахою;
в) тому, що хлопцеві треба було ходити до школи.
8)  Яку рибу вполював старий Сантьяго?
а) баракуду;
б) марліна; в)рибу-меч.
9)  За чим шкодує Сантьяго на риболовлі?
а) за тим, що в нього залишилося дуже мало сили;
б) за тим, що з ним нема хлопчика Маноліна;
в) за тим, що в нього немає пристойного рибальського приладдя.
10) Для чого старий Сантьяго примушує себе їсти сирого тунця?
а) щоб не вмерти з голоду;
б) щоб надати силу своїй руці, яка тримала жилку;
в) щоб риба не зіпсувалася.
11)У морі під час полювання за рибою старий Сантьяго почувався:
а) нещасним;
б) самотнім;
в) вправним рибалкою.
12) Що обіцяв зробити Сантьяго, якщо подужає рибу?
а) ніколи не виходити на риболовлю;
б) піти на прощу до Мідної Богоматері;
в) наступного разу обов'язково взяти з собою Маноліна.
3. Міні-прес-конференція з автором.
III. Робота над новою темою.
1.  Бесіда:
-    Поясніть назву повісті.
-    Який сюжет твору?
-    Які 2 плани зображення
-    Проблематика твору.
-    До якого літературного напряму належить твір?
2.  Словникова робота: притча, «ефект айсберга»,
                                        екзистенціалізм.
3.  Характеристика Сантьяго:
-    портрет старого (цитата); слова Хемінгуея:
«У «Старому і морі» я намагався змалювати реального старого, реального хлопчика, реальне море, реальну рибу і реальних акул. Якщо я їх показав достатньо правдиво, вони багато що значитимуть.»
-    Прототип героя
-    Як Сантьяго характеризують його роздуми?
-    Чи багато разів згадує про хлопчика? (цитати)
-    Як характеризує старого рибалку сумний спогад про самку марліна?
-    Як характеризує старого поєдинок з негром із Оєнфуегос?
-    Як веде старий поєдинок із меч-рибою? (цитата)
-    Хто оточує старого у морі?
-    Кого любив Сантьяго?
-    Чи вважає він своє життя героїчним?
-    Хто для нього є зразком мужності?
-    Які символи, лейтмотиви у творі? (таблиці)
-    Чи вбили акули старого? Як він сприйняв свою поразку?
-    Чи мають проблеми, порушені у повісті, загальнолюдську сутність?
4. Порівняння героїв: Кафки, Хемінгуея, М.Хвильового, ДжЛондона.
(схема)
5. Сенкани.
6. Презентації.
IV. Заключна частина уроку.
1.  В чому мудрість повісті? Твір «Гордість і біль за людину».
2.  Відповідь на проблемне питання.
3.  Бесіда:
-    Що берете із твору у майбуттю життя?
-    У яких творах письменників XX ст. звучить гімн людині?
4.  Виставлення оцінок у групах. Самооцінка по шкалі
     Ні 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Так

5.   Д/з:
Всім: - Дж.Д. Селінджер «Над прірвою у житі» - сторінки 301-310
1  група - дібрати цитати до образу Голдена Колфілда;
2 група  - порівняти з повістю Хемінгуея;
3 група - визначити і аргументувати літературний напрям твору;
4 група - порівняти сенс життя за Біблією, Хемінгуеєм, Селінджером. За бажанням: вірші про одинокість, мужність людини XX ст.
6.   Заключне слово вчителя.
Отже, Хемінгуей виступає за активну життєву позицію людини. Ця його філософська повість утверджує людськість і добро, непереможність людського духу. Хемінгуей сказав: «Для справжнього письменника кожна його книга - це спроба досягти недосяжного», - тобто своєї риби, свого лева. Тому стають зрозумілими слова письменника щодо закінчення повісті «Старий і море»: «Здається, я врешті-решт домігся того, над чим працював усе моє життя».
Твори Хемінгуея - школа художньої майстерності. Він розробив власну манеру психологічного письма, залишив чудові зразки оригінальної сюжетної побудови прозових творів. Його твори - приклад служіння митця ідеям справедливості та людяності, приклад особистої чесності і мужності в боротьбі зі злом.
Великий реалістичний талант Хемінгуея, гуманістична спрямованість його творів, самобутність художнього стилю закріпили за письменником репутацію найвизначнішого американського письменника XX століття.

Комментариев нет:

Отправить комментарий